Kaşar Peyniri; büyükbaş hayvanların sütünden yapılan sarı renkli yarı sert dilimlenebilir peynir türüdür. Ağırlıklı olarak Kars yöresinde yapılan bu peynir türü diğer yörelerimizde de kısmen üretilmektedir. Taze ve eski kaşar olarak iki grup halinde sınıflandırılır. Taze kaşar üretim sonrası hemen tüketilebilirken eski kaşar dinlendirilmesi ve eskitilmesi gereken bir üründür. 3 yıla kadar bekletilebilen eski kaşar, bu süre zarfında dahada lezzetli bir hale gelir. Eskimesi nedeniyle dış duvarlarında doğal küfler oluşabilir.

DAHA FAZLA OKU...

 

Kaşar Peyniri
Kaşar Peyniri

Kaşar Peyniri Markaları

Kaşar Peyniri Markaları
Kaşar Peyniri Markaları

Ülkemizde ülke geneli satış yapan markaları hepimiz bilmekteyiz. Ancak bir çoğunun fabrikasyon seri üretim ve benzeri nedenlerle tam olarak doğal / katkısız / organik olduğunu söylememiz çok doğru olmaz. Bu nedenle marka tercihinizi yaparken büyük seri üretim halinde olmayan markalar veya köylerde tamamen doğal yöntemlerle üretilen kaşar peynirlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Örnek olarak fiziki ve internet mağazamızda da bulunan Elta Ada, OTS ve benzeri markaları veya köylerimiz ve yörelerimizde tamamen doğal yöntemler ile üretim yapan çiftçilerimizin gerçekten nadide ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Kaşar Peyniri Yapımı

Kaşar Peyniri Yapımı
Kaşar Peyniri Yapımı

Çiğ sütten yapılır. Ayrıca üretim süreci beyaz peynir ile neredeyse aynıdır. Şirden maya oranı sütün ortalama 70 dakikada pıhtılaşmasını sağlayacak şekilde ilave edilmelidir. Baskı ve süzme işlemi sonrası peynir suyu hiç kalmamış olan hafif sertleşmiş kalıntı bloklar halinde fermantasyon için bekletilir. Bu süre 4-12 saat arasında değişebilmektedir. Elde edilen teleme yırtılmadan, deforme olmadan açılabilir ise fermantasyon süreci başarı ile tamamlanmıştır. Fermantasyonu tamamlanmış olan hafif sert karışım küçük parçalar halinde kesilir ve ortalama 70 derecede delikli kaplarda yoğrularak kalıp halinde alınır. Kalıplar suyu tamamen akana kadar 3-5 kez ertesi güne kadar çevrilir. Ertesi gün tuzlama işlemine geçilir. Kuru tuzlama ortalama 20 gün sürerken salamura tuzlama ortalama 5 gün sürer. Tuzlama işlemi yapılırken ortam sıcaklığı ortalama 15 derece olmalıdır. Tüm bu işlemler sonrasında kalite, lezzet ve aroma için kuru bir ortamda ortalama 3 ay bekletilir. Olgunlaşma sonrası ortalama 50 derecelik ılık suda yıkanarak üzerindeki tortu ve kalıntılar temizlenir. Son bir kurutma sonrası tüketilmeye ve satışa sunulmaya hazırdır.

Kaşar Peyniri Faydaları

Kaşar Peyniri Faydaları
Kaşar Peyniri Faydaları

Bu peynirin üretim aşamasındaki ısı değeri ortalama 60 derece olduğundan diğer beyaz peynir çeşidine göre kalsiyum ve çinko oranı daha yüksektir. Yine bu peynir türünde serum proteinleri yüksek oranda bulunur.

Kaşar Peyniri Çeşitleri

Kaşar Peyniri Çeşitleri
Kaşar Peyniri Çeşitleri

Eski, taze, gravyer, blok, göbek, kolot, kelle ve kızartmalık şeklinde sıralanabilir.

Eski Kaşar Peyniri

Eski Kaşar Peyniri
Eski Kaşar Peyniri

Yukarıda anlatılan üretim aşamalarından geçen peynir soğuk buzhanelerde en az 6 ay kadar bekletilir. Bekletilme sonrasında tam anlamıyla olgunlaşan peynir eskitilmiş olarak tüketime ve satışa hazır halde olur.

Kaşar Peyniri Fiyatları

Kaşar Peyniri Fiyatları
Kaşar Peyniri Fiyatları

Bu peynir türünün fiyatları çeşitlerine, taze, eski olmasına, kalite ve markalara göre, gramajlarına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama fiyat olarak 2019 yılı için 30-70 ₺ arasında fiyatlanmaktadır.

Kaşar Peyniri Kalori

Kaşar Peyniri Kalori
Kaşar Peyniri Kalori

Bu ürünün 100 gramında 353 kcal kalori bulunurken 1 Kg olan bu peynirde 3530 kcal kalori bulunmaktadır. Ayrıca 100 Gr üründe 2.6 g karbonhidrat, 27.0 g protein, 17.6 g yağ, 0.0 IU A vitamini, 0.0 mg C vitamini, 0.0 mg Potasyum, 0.0 mg Kalsiyum, 0.0 mg Demir bulunmaktadır.

Kaşar Peyniri Kg Fiyatı

Kaşar Peyniri Kg Fiyatı
Kaşar Peyniri Kg Fiyatı

2019 yılı için 1 Kg fiyatı 30-70 ₺ arasında değişmektedir. Ayrıca çeşitlere, markalara ve kaliteye göre de fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Doğal Kahvaltılık Ürünler

Taze Kaşar 1 Kg ( Doğal )

 55,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
WhatsApp WhatsApp Destek