Şu an 18 müşterimiz bu kategoriyi inceliyor…

 

TÜM İÇERİĞİ GÖSTER

 

Erzurum Kadayıf Dolması
Erzurum Kadayıf Dolması

Erzurum Kadayıf Dolması yıllardır yediden yetmişe herkesi en başta görüntüsü ile kendisine çekmeyi başarmıştır. Bu nedenden dolayı da aslında kadayıf dolması kendine has bazı özellikleri ile birbirinden ayrılabilmektedir. Türkiye’nin tüm yörelerinde bu lezzeti tadabilme imkanınız olduğu gibi, aynı lezzeti bulmak bazen çok da mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni olarak da bu işi yıllardır yapan işin ehli ustaların yanı sıra, kullanılan yöntem ve malzemede oldukça büyük bir paya sahip olmaktadır.

Adeta bir gelenek haline gelen Erzurum kadayıf dolması dolmaya benzeyen görüntüsü ile adeta sofraların baş tacı olmuş durumdadır. Altın sarısı kızarmış olan rengi ile de sofraları süslemeye devam etmektedir. İşte tüm bu detaylar kadayıf dolması adına geçerli olmaktadır. Çok az kızarmış olmasından tutunda fazla kızarmış bir kadayıf dolması arasında elbette ki bir fark olması beklenmektedir. Bu gibi durumlarda kadayıf dolmasının tüm yapılış aşamaları iyice gözden geçirilmelidir.

İşe kadayıfı almakla başlarken, aslında en önemli kısmın bu olduğunu da unutmamak gerekmektedir.  Satın alınan kadayıfların bayat olması sonucunda sarım işlemi de bir hayli zorlaşacaktır. Sarım esnasında kadayıfların kırılması ile de tatlınız tüm özelliğini kaybetmiş olacaktır. Bu nedenle kadayıf dolmasının yıllardır süregelen lezzetinden ödün vermemek gerekmektedir. Hakiki olarak bu lezzete ulaşmak için her bölgenin kendine has olduğu gibi Erzurum’un da kadayıf dolmasının kendisine has olduğu unutulmamalıdır.

Ancak her bölgede var olan tatlıcılarda bu lezzete ulaşmak da mümkün olacaktır. Yumurtanın bu tatlı üzerinde oldukça ağır duracağını düşünenler adına bu durumun tam aksini iddia etmek son derece yerinde bir durum olacaktır. Çünkü kadayıfların yumurtaya bulanarak kızartılması demek kadayıfların daha hafif bir tat almasını sağlamak demektir.  Bu nedenle de tatlı üzerinde yumurtanın hem kadayıfları toparlama işlemi hem de daha hafif bir tat almasını sağlama görevi üstlendiğini de unutmamak gerekmektedir.

Dolma olarak adlandırılan tatlının içerisinden çıkan cevizlerde damaklarda mükemmel bir tat bırakmaktadır. Kadayıfın tüm çıtır hali bu tatlı üzerinde buluşarak ortaya inanılmaz bir görüntü çıkmış olacaktır. Misafir sofralarında muhakkak yer alması gereken bu enfes lezzeti kızartılmadan dondurulmuş olarak da bulma şansına sahip olmaktasınız.

Erzurum Kadayıf Dolması Yapılışı

Erzurum Kadayıf Dolması Yapılışı
Erzurum Kadayıf Dolması Yapılışı

Her yörenin kendisine has bazı lezzetleri olduğu gibi kadayıf dolmasının hasını da bulabilmek için bu muhteşem lezzeti yerinde tatmak daha sağlıklı olacaktır. Kadayıf dolması isminden de anlaşılacağı üzere kadayıf ile hazırlanmaktadır. Dolma olarak adlandırılması ise sarım aşamasının tıpkı bir yaprak sarmasına benzemesinden ileri gelmektedir.

Damaklarda muhteşem bir tat bırakan bu lezzetin görüntüsüne aldanmadan aslında çok da hafif olduğunu söylemek mümkündür.   İşin bu noktasında ise devreye yumurtalar girmektedir. Kadayıfların yumurtaya bulanmasından dolayı tatlı damaklarda oldukça hafif bir tat bırakmaktadır.  Kadayıf dolmasında işe öncelikli olarak şerbetinden başlamak gerekmektedir.

Şerbeti için;

 • 5 su bardağı su
 • 4 su bardağı şeker
 • 3-4 damla da limon suyu

Dolma İçin;

 • 500 gr kadayıf
 • 3 su bardağı iri kırılmış ceviz

Üzerine eklenecek sos için ise;

 • 6 yumurta
 • Kızartma aşaması için de bol sıvı yağ gerekmektedir.

Şerbetin hazırlanış aşamasında limon suyu hariç su ve şeker bir tencereye ilave edilir. Ardından sarı bir kıvama kavuşuncaya kadar kaynaması sağlanır. Limon suyunu ise şerbetin altını kapatmaya yakın ilave ederek şerbetimizi böylelikle desteklemiş oluyoruz. Kadayıfları satın almadan önce muhakkak taze olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer ki kadayıflar bayat ise sarım aşamasında sürekli olarak kırılma yaşanacak ve bu durumda da sarım işlemi yapılamayacaktır. Özenle aldığınız tüm malzemeler ile ortaya harika sonuçlar çıkarmak bu neticede sizlerin de yararına olacaktır. Sarım aşamasında kullanılan cevizlerin miktarı ne çok fazla ne de çok az olmak zorundadır. Cevizler gereğinden fazla koyulursa sarım aşamasında kadayıfların arasından taşmış olacaktır.

Az koyulduğu takdirde de Erzurum kadayıf dolması adına damaklarda eksik bir tat bırakmış olacaktır. Kadayıfların sarım aşaması sırasında geniş bir tencereye bolca yağ koyulup kızmasını beklemek gerekmektedir. Yağın kızgın olması kızartma aşamasında olması gereken ön koşullardan bir tanesidir. Bir kabın içerisine kırılan yumurtalar ise oldukça iyi çırpılmalıdır. Yumurtalar iyi çırpılmadığı müddetçe kadayıf üzerinde belirli pütürlerin oluşmasına neden olacak ve bu durumda kızartma işlemi esnasında fark edilerek duruma müdahale etmek çok güç olacaktır.

Erzurum Kadayıf Dolması Muammer Usta

Erzurum Kadayıf Dolması Muammer Usta
Erzurum Kadayıf Dolması Muammer Usta

Kadayıf dolması denilince akıllara illa ki işin ehli olan kesim ya da insanlar gelebilmektedir. Bu durum bazen bölge ile de sınırlı kalabilmektedir. Muammer usta ise Erzurum kadayıf dolmasında ün yapmış isimlerden bir tanesidir. Bu durumu kanıtlamak adına da herkesin muhakkak bu lezzeti tadarak tescillediği bilinmektedir. Yapılan her işte gösterilmesi gereken özen olduğu gibi kadayıf dolmasında da bazı püf noktalar yer almaktadır.

Bu püf noktaları da sürekli üretim yaparak keşfetmek uzun zaman alabilmektedir. İşte Muammer usta da bu ender sayılı insanlardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Damaklarda bırakmış olduğu lezzetin yıllardır değişmemesinden de bu durum son derece açığa çıkmış durumdadır. Erzurum doğumlu olan Muammer usta işe ilk olarak çıraklık yaparak başlamıştır. Çeşitli lokantalarda çalışmaya başlaması ile kendisine her geçen gün bir şeyler katmaya da devam etmiştir.

Bunun sonucunda ise kendisini sadece Erzurum kadayıf dolması üzerine vererek bu alanda uzmanlaşmaya kadar gitmiştir. Belirli bir süre içerisinde sarmış olduğu kadayıflar ile de elinin pratikliğini kanıtlamış durumdadır. Bunun neticesinde de herkes tarafından tercih edilen tatlı ustaları arasında kalmayı başarmıştır. Ayrıca işletme içerisinde yer alan resim koleksiyonu ile de göze de hitap eden bir ortamda müşterilerine hizmet vermektedir.

Yöresel olan tüm lezzetleri tatma adına Muammer usta bünyesinde hizmet vermeye devam etmektedir.  Tadına doyum olmayan efsane kadayıf dolmasının da bu neticede herkesin damağına hitap etmesi kaçınılmaz olacaktır. Müşteri odaklı hizmet vermesinin yanı sıra tüm hijyen koşullarına da kulak asmadan geçilmemektedir.

Son derece nezih bir ortamda müşterilerini ağırlamaya devam etmektedir. Muammer usta üzerinden alınan siparişler günlük olarak hazırlanmakta ve taze bir şekilde teslimi yapılmaktadır. Özel olarak paketlenen servis siparişleri de müşterilere ilk günkü tazelikle ulaşmaktadır. Hal böyle olunca da tercih edilme oranı ister istemez artış göstermektedir.  Alanında uzman kadrosu ve müşteri odaklı güler yüz gösteren ekipmanları ile kadayıf dolması yemeden önce ortamın tatlı haline aslında tümüyle şahit olmuş olacaksınız. Bunu neticesinde de bu yolculuğun süresi adeta yıllara uzanmış olacaktır.

Erzurum Kadayıf Dolması Sipariş

Erzurum Kadayıf Dolması Sipariş
Erzurum Kadayıf Dolması Sipariş

Erzurum’un o soğuk havasında içinizi ısıtacak taptaze bu lezzeti denemeden dönüş yolculuğuna çıkmayınız. Selçuklular dönemine kadar dayanan bu lezzetin yapım aşamasında da bazı püf noktalar yer almaktadır. Kadayıf dolmasının illa ki belirli bir bölgede yenmesi adına da şart aranmamaktadır. Fakat bu gibi lezzetleri de yerinde keşfetmenin adı ve tadı da bir hayli farklı olacaktır. Sunum aşamasında dahi gözleri kamaştıran kadayıf dolması herkesin ulaşması adına da sipariş üzerine kargo yapılarak teslim edilmektedir.

Kargo süreci içerisinde dondurularak paketlenen kadayıflar özel koruyucu ambalaj içerisinde de saklanmaya devam etmektedir. Tüm bu şartlar altında da müşterilere ilk günkü tazelikte ulaşmış olmaktadır.  İnsanları uzaktan bakınca dahi heyecanlandırmaya yeten bu tat bununla sınırlı kalmayıp, yedikten sonra da damaklarda ayrı bir tat bırakmaktadır. Sıcak şerbeti üzerine döküldükten sonra gözleri kamaştıran bu tatlı aynı zamanda etrafa yaymış olduğu kokusu ile de insanları bir hayli mest etmektedir.

Bu mest edişin sipariş sonrası sizlere ulaşması ile de yerinden gelen lezzetin kokusu adeta tüm yeri kaplamaktadır. Siparişler belirlenen gün ve süre içerisinde itina ile teslim edilmektedir. Gecikme ve aksama yaşanmaması müşteriler adına da son derece önemli olmaktadır. Kg fiyatı üzerinden satışı gerçekleşen kadayıf dolmasının bir kez sipariş verilmesi daha sonraları da devamının geleceğine işaret olmaktadır.

Ödeme seçeneği olarak ise kredi kartı ya da tercihe göre sanal kart ile ödeme yapmanız mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra havale/ EFT yolu ile de ödeme işlemlerinizi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca vermiş olduğunuz siparişlerinizin takibini de e-posta adresiniz ile ya da sipariş numaranız ile gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Bazı ürünlere tanımlanmış olan ücretsiz kargo fırsatı da zaman zaman kaçırılmaması gereken unsurlar kapsamında yer almaktadır. Özellikle de bu tat Ramazan ayları gelince sofralarda ayrı bir lezzet olarak yer almaktadır. Bu süreçte de daha önceden sipariş oluşturarak ürünlerin stok durumu bitmeden kolaylıkla ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Damaklarda hoş bir tat bırakan bu lezzet bu sayede herkesin kapısına kadar da ulaşmış olacaktır. Büyük bir tarihi de bünyesinde barındıran bu tatlı aynı zamanda buram buramda tarih kokmaya devam etmektedir.

Erzurum Kadayıf Dolması Kalori

Erzurum Kadayıf Dolması Kalori
Erzurum Kadayıf Dolması Kalori

Oldukça lezzetli ve bir hayli köklü geçmişe dayanan Erzurum kadayıf dolması yıllardır tadında da bir şeyler kaybetmemiştir. Aslında bu durum tatlının yapım aşamasında kullanılan tekniklerden ileri gelmektedir. Kadayıfın sarım aşaması neticesinde kullanılan iç malzeme ve yapımında gösterilen tüm özen de bu durumda etken rol oynamaktadır. Özellikle de ağır yemeklerden sonra yenilme taraftarı olmayacak gibi görünse de kadayıf dolması aslında yerinde ve zamanında taze yapılmış ise oldukça da hafif bir tatlı kategorisine girebilmektedir.

Soğuk kış günlerinde içleri ısıtan bu lezzeti bazen kalori bazında değerlendirmeden yiyerek adeta içleri ısıtmak da mümkündür. Bir porsiyon kadayıf dolması yaklaşık olarak 130 gr civarına denk gelmekte olup,345 kcal civarında seyretmektedir. Bir tane yemek istiyorum diye düşünen tatlı severler adına ise bir rulo kadayıf dolması 65 gr civarında olup, 172 kcal civarında bir kalori miktarına sahip olmaktadır. Yani tatlının kalori miktarı da aslında miktarına göre değişkenlik göstermektedir.

Bu durumda da porsiyon kontrolü kilit bir öneme sahip olmaktadır. Kadayıf dolmasının kalorisi düşünüldüğünden az çıkması nedeni ile de bu konuda bazen herkesi şaşırtabilmektedir. Bu durumun ana nedeni de tatlının oldukça yoğun ve kızgın bir yağda kızartılıyor olmasından ileri gelmektedir. Fakat bu durumun aksine yumurtaya bulanarak kızartılan kadayıflar yumurta sayesinde tüm ağırlığını da bırakmaktadır.

Üzerine süs olarak eklenen çam fıstığı da tatlıya ayrıca ayrı bir hava katmaktadır. Ancak tatlı üzerine eklenen her malzemede tatlının kalorisine ek olarak eklenmeye devam edecektir. Bu gibi durumları düşünerek tatlıyı yememek yerine tatlıyı yedikten sonra alınan kaloriyi yakma çabası içerisine girmek çok daha sağlıklı olacaktır. İşte tüm bu gibi unsurlar düşünüldükten sonra da bu mükemmel lezzetten faydalanmamak çok da mümkün olmayacaktır.

Sarma olarak da bilinen tatlının yapım aşamasında bazı kişiler tarafından yumurtadan sonra bal ile bulanarak kızartıldığı da bilinmektedir. Bu duruma da bakılacak olursa tatlının kalorisi üzerinde bir değişiklik söz konusu olabilecektir. Tüm bunların dışında tatlının taze kızartıldıktan sonra yenmesi herkes adına daha iyi sonuçlara ulaşmaya neden olacaktır.

Erzurum Kadayıf Dolması Şerbeti

Erzurum Kadayıf Dolması Şerbeti
Erzurum Kadayıf Dolması Şerbeti

Erzurum kadayıf dolması olarak bilinen bazen de tadı ile bölgeye has olabilen lezzetler arasında düşünmek bazen de yanlış bir değerlendirme olacaktır. Çünkü bu lezzetin çoğu yörede de yapıldığını söylemeden geçmemek gerekmektedir. Yapılış aşamasında çoğu kişi tarafından bilinen bazı ayrıntılar yer almaktadır. Kadayıf dolmasının sarılmasından ziyade şerbeti adına bu işlem çok daha önem teşkil etmektedir.

Bunun nedenleri arasında ise hazır alınan kadayıf sarmalarının kızartma aşaması yine kişinin kendisinde bitmektedir. Kızartma aşamasında yağın oldukça yoğun ve kızgın olmasının yanı sıra şerbetinin de iyice kaynamış olması gerekmektedir. Şerbetin suyu ve şekeri aynı orantıda koyulmalıdır. Renk olarak ise şerbet sarı bir renge kavuşana denk kaynamaya bırakılmalıdır. Kaynama süresinin bitmesine yakın ise şerbete belirtilen miktar kadar limon suyu eklenmelidir.

Bu gibi detaylar gözden kaçırılmadığı müddetçe yapılan işten de lezzetli sonuçların çıkması son derece kaçınılmaz olacaktır. Tatlının şerbeti kızartma aşamasından çok daha önce hazırlanmalıdır. Bunun nedeni ise tatlının şerbetinin soğuk tatlının sıcak olmasından ileri gelmektedir. Aksi takdirde tatlının hamur olma riski de devam etmiş olacaktır. Kızgın yağa atılan sarmalar soğuk şerbetle buluştuktan sonra üzerine kaymak ya da tercihe göre dondurma eklenebilmektedir. Sarmalar şerbete bulandıktan sonra bir süre dinlenerek kendisine gelmelidir.

Böylelikle şerbetin yoğun tadı kendisini çok fazla belli etmemiş olacaktır. Soğuk olan şerbetin içerisinde de belirli bir sürede beklemesi gerektiği unutulmamalıdır. Çok fazla kalması da tatlının dağılmasına neden olabilecektir. Bu gibi tüm detaylar tatlının aslında kritik noktaları konumunda yer almaktadır. Şerbetin kıvamı da tatlının kendisine gelmesine vesile olacaktır. Şerbeti bir süre dinlenerek kendisine gelmesi yani dinlenmesi son derece önemli bir noktadır.

Oldukça sıkı bir şekilde sarılmış olan sarmalar şerbeti gördükten sonra da herhangi bir şekil kaybına uğramamış olacaktır. Şerbetin tadına da daha önceden bakılarak o şekilde sarmalarla buluşturulmalıdır. Çok fazla tatlı ya da tatsız olması noktasında şerbetin kıvamı oldukça önemlidir. Ağızlarda yoğun bir lezzet bırakan Erzurum kadayıf dolması ise tatlı favorileri arasında yıllardır yerini kimselere kaptırmamış durumdadır.

Erzurum Kadayıf Dolması Meşhur

Erzurum Kadayıf Dolması Meşhur
Erzurum Kadayıf Dolması Meşhur

Yöresel her lezzetin yerinde yenilmesi gerektiği düşüncesi yıllardır herkes arasında süregelen bir durum olmuştur. En meşhur lezzetleri de bizzat yerinde keşfetmek bazen nokta atışı olabilmektedir. Bu nedenle de meşhur olan her bir tadın bir yöreye de ait olunduğu bilinmektedir. Fakat bu durum bazen de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumun ana nedeni de yapım aşamasında kullanılan ayrıntılardan ileri gelmektedir.

Erzurum kadayıf dolması akıllarda sarma şeklinde kalmaya devam ederken, damaklarda da son derece ayrı bir tat olarak kalmayı başarmıştır. Erzurum yöresine ait olan kadayıf dolmasının sipariş üzerine diğer bölgelere de ulaştırılması mümkündür. Özellikle de son günlerde sofraları süslemeye tüm hızıyla devam etmektedir. Fakat bu tatlının yalnızca meşhur olan bir bölgede yenilmesi de bazen mümkün olmamaktadır.

Yıllardır kendisini bu işe vermiş ustalar tarafından yapılan bu tatlı ile ev usulü yapılan bir kadayıf dolması arasında illa ki bir farka rastlamak mümkün olacaktır. Sofralar adına değişmez bir unsur olarak karşımıza çıkan bu tatlı çeşidi yerinde yenildiği müddetçe tam da istenilen lezzeti karşılamış, mutlu müşteri potansiyeli de aslında bu oranda artmış olacaktır.

En gözde lezzetler arasında sofraların baş tacı olan sarmalar Erzurum’a ziyarete gelmiş olan herkes adına aslında büyük önem teşkil etmektedir. Meşhur olan bu bölgeden alınan dondurulmuş kadayıf dolmaları daha sonraları kızartılması adına saklanabilmektedir. Ya da bu durum Online olarak sipariş ile müşterilere teslim edilebilmektedir.

Tüm bu detaylar düşünüldüğünde de bu lezzeti bir nevi yerinde yemiş olacak ve tadına varacaksınız. Erzurum dışında bazı yerlerde de yapımına rastlanılan bu sarmalar çoğu zaman yerinde yenilen tadı temsil etmemektedir. Bunun sonucunda da işe yerinde tadım yapmak ile başlamak son derece sağlıklı bir karar olacaktır.

Ayrıca sunulan tüm bu hizmetin uzun süren müşteri memnuniyetini de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Meşhur olan bir lezzetin neden meşhur olmasından da ileri gelen birçok faktör yer almaktadır. Selçuklu zamanına dayanan bu tatlı geleneğinden bir şey kaybetmediği sürece damaklarda bırakmış olduğu lezzette kendisini herkese kanıtlamış olacaktır.

Erzurum Kadayıf Dolması Fiyatı

Erzurum Kadayıf Dolması Fiyatı
Erzurum Kadayıf Dolması Fiyatı

Meşhur olmasından ziyade son derece yoğun talep gören kadayıf dolmaları taptaze üretilen ürünler arasında kendisini göstermektedir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de günlük ve taze olarak üretimi yapılan sarmalardan ileri gelmektedir. Fiyat bakımından düşünüldüğünde de aslında bir tatlının sahip olması gereken fiyat aralığında kendisini göstermektedir.

Tabi bu durum tatlının satın alınan miktarı ile de değişkenlik göstermektedir. Kg başına fiyat belirlenen kadayıf dolmasının 3 kg’lık paketinde yaklaşık olarak 30 adet sarma bulunmaktadır. Fiyat olarak ise 130 TL civarında olup, ayrıca kargo ücreti de talep edilmemektedir. 2 kg’lık paketlerde ise yaklaşık olarak 20 adet sarma bulunmakla birlikte fiyat olarak da 90 TL civarında seyretmektedir. 1 kg’lık ambalajlarda ise 10 adete kadar sarma olup, 50 TL civarında da paket fiyatı yer almaktadır.

Bu durum değişen koşullara göre ve kg bazına göre de farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca kadayıf dolması çiğ olarak da satışa açık konumdadır. Çiğ kadayıf dolmasının fiyatı ise genel olarak bakılacak olursa 1 kg bazında 35 TL , 2 kg bazında 70 TL olarak kendisini göstermektedir. Dolma olarak anılmasında yatan etken ise kadayıfların oldukça sıkı dolma şeklinde sarılmış olmasından ileri gelmektedir. Yapılan tüm aşamalar sonucunda kadayıf kendisini yağda gösterecek ve müşteri karşısına oldukça güzel olan görsel bir sunumla çıkmış olacaktır.

Yıllara meydan okurcasına bu sarmaları eli yatkın ustaların elinden yemek de ayrı bir keyif olacaktır. Bu durumda elbette fiyat bazında ön koşul olarak karşımıza çıkacaktır. Yenilecek olan sarmaların kalitesi daha sarım aşamasında kendisini göstermeye başlamaktadır. Bu nedenle de fiyat bakımından yenilen veya sipariş alınan yere göre bazı oynamalar görülebilmektedir. Kargonun ücretsiz olarak sunulması ile de müşterilerin memnuniyeti kazanılmış durumdadır.

Bazı bölgelerde ya da işletmelerde tekli olarak da kadayıf dolması satımı gerçekleşmektedir. Bunun neticesinde de herkesin bu enfes lezzetten kolaylıkla tatması sağlanmıştır. Yapım aşaması her ne kadar uzun soluklu ve masraflı olduğu düşünülse de kadayıf, ceviz, şeker, limon ve yumurta ile kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Bu gibi detaylarda fiyat bakımından tatlıyı etkileyecek unsurlar arasında yer almaktadır.

GörselÜrün AdıAçıklamaFiyatSatın Al

Erzurum Kadayıf Dolması Nerede Yenir?

Erzurum Kadayıf Dolması Nerede Yenir

Kadayıf dolmasının nerede yenilmesinden yola çıkılacak olursa sorumuzun yanıtı da aslında oldukça basit olacak ve cevaplarda da Erzurum başlı başına yer almaya devam edecektir. Ancak bu gibi faktörler bazen de yeterli olmamaktadır. Bunun neticesinde de meşhur olan lezzetlerin illaki yerinde yenilmesi gerekmediği sonucuna varılmış olacaktır. Yapım aşamasında ise bazı farklı yöntemlerin uygulanması tatlıyı meşhur kılan faktörler arasında yer almaktadır.

Selçuklu döneminden bugünlere uzanmayı başaran kadayıf ile yapılan binlerce tatlı çeşidi yer alıyor olsa da sarılarak yapılan tatlı görsel olarak da tadımcılara büyük şölen sunmaktadır. Üzerine isteğe bağlı olarak kaymak ya da dondurma eklenebilmektedir. Tüm bu şölene şahit olmak Türkiye’nin her bölgesinde yer almakta olup, Erzurum yöresinde bir ayrı kategoride yer almaktadır. Bu bölgede ikamet etmeyenlerin adına da internet sitesi üzerinden online olarak da satışı yer almaktadır.

Özellikle de çiğ olarak sipariş verilen kadayıf dolmalarının yalnızca kızartma aşaması alıcıya ait olmaktadır. Bu durumda da kızartma aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır. Tüm bu noktalara dikkat edildiği takdirde tatlının da bölgenin tüm özelliklerini üzerinde barındırdığından da söz edilmektedir. Sıcak şerbeti üzerine döküldükten sonra adeta gözleri kamaştıran bu tatlı aynı zamanda etrafa yaymış olduğu kokusu ile de insanları bir hayli mest etmektedir. Konukseverliği ile ön planda yer alan Erzurum’a yolu düşen herkesin yaz kış demeden bu tatlıdan nasiplenmeden dönmemesi gerekmektedir.

Büyük bir tarihi de bünyesinde barındıran bu tatlı aynı zamanda buram buramda tarih kokmaktadır. Aradan yıllar geçse de bu tatlı tadından bir şey kaybetmemiştir. Ayrıca tüm bölgelerde de ulaşılması mümkün olan bu tatlıya özellikle de son günlerde yediden yetmişe dileyen herkesin ulaşması mümkündür. Çiğ olarak sipariş verilen sarmaların kişi sayısı kadar kızartılarak anında şerbet ile buluşturulması da tatlının lezzetine lezzet katacaktır. Bekleme süresine tabi kalmadan tüketilen tatlıların şerbetini çekme oranı da o denli farklı olacaktır. Her şehrin kendine özgü mutfağı olduğu gibi Erzurum’un da kadayıf dolması oldukça ön planda yer almaktadır.

Erzurum Kadayıf Dolması Ne Kadar?

Erzurum Kadayıf Dolması Ne Kadar

Fiyat bazında bir değerlendirme yapılacak olursa tatlının yenildiği yer ile de bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Meşhur olan bu lezzetin kendi yöresindeki satılan fiyatı ile bazı farklı yörelerde satılan fiyatı da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı da tat olarak da belirgin bir farka rastlamak son derece tahmin edilir bir durum olmaktadır. Fiyat aralıkları da çiğ kadayıf ya da pişmiş kadayıf üzerinde değişkenlik göstermektedir.

Kg bazında uygulanan fiyatlandırma süreci de ayrı kategorilerde yer almaktadır. Satın alınan yere göre de bu durum da bazı farklılıklara rastlamak mümkün olacaktır. Kalite bazında bir değerlendirme yapıldığında taze olarak kullanıma hazır hale getirilen kadayıflar ile çok daha fazla beklemiş kadayıflar arasında farkın yer alması kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle de satın alınmadan daha önce bu konuda tecrübe edinmiş kişilere danışmakta son derece fayda olacaktır.

Kadayıf dolmasının malzemesinde kullanılan kadayıfın da tatlının yapımında payı bir hayli büyük olmaktadır. Bu nedenle tercih edilecek olan kadayıfın dolmanın daha sarım aşamasında ortaya çıktığı da tartışılmaz bir noktadır. Bunu da kadayıfın sarım aşamasında ne derece parçalandığından anlamak mümkün olacaktır. Ağırlık bazında fiyat belirlenen kadayıf dolmalarının tekli olarak satışa sunulduğu yerlere de rastlamak mümkündür.

Bunu sonucunda da aslında dileyen herkesin anında bu lezzetin keşfine varması sağlanmış olacaktır. Aksi takdirde kilo bazında direten firmalar bünyesinde bazı durumlarda satın alma imkanı da elde edemeyen insanlarda yer almaktadır. Tüm bunların önüne geçme adına kadayıf dolması ne kadar olursa olsun herkese ulaşabilir bir niteliğe sahip olması da gerektiği unutulmamalıdır. Az miktardaki alımlarda dahi paket yapılması müşterilere ayrı bir memnuniyet kazandırmaktadır.

Bu durumda da herkes alabilmekte ve herkese de ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. Tekli alımlarda bütçe sarsılmadığından dolayı memnun müşteri oranı da giderek kendisini göstermektedir. Porsiyon ya da tekli seçenekleri olması nedeni ile bu eşsiz lezzeti keşfetmeniz yerinde olacaktır. Her bölgede yer alan tatlıcılarda da bu imkanı bulabilmeniz mümkün mertebe yerinde olacaktır. Damak tadına hitap eden bu lezzet uzun süren bir mutluluğu da beraberinde getirmektedir.

Erzurum Kadayıf Dolması Nereden Alınır?

Erzurum Kadayıf Dolması Nereden Alınır

Meşhur olan her bir lezzetin nereden alınması konusunda ortaya atılan görüşlere istinaden hangi bölgede meşhursa oradan alınması konusunda görüşler ortaya atılmaktadır. Ortaya atılan bu görüşlerden ziyade kişilerin damak zevkine hitap eden bir kadayıf dolması illa ki bir özelliği ile müşterilerinin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Bunun neticesinde de beklenilen ilgi ister istemez kendiliğinden de gelmektedir.

Yöre olarak gezmeye gelen misafirler adına gelip de kadayıf dolması almadan giden ziyaretçi sayısı oldukça azdır. Bu durumun başlıca nedenleri arasında ise daha önceden tadımı yapılan bu tadın yıllardır değişmeyen bir gelenek haline gelmesi ile kendisini göstermektedir. Erzurum adına büyük paya sahip olan bu tatlının aslında yıllara meydan okuduğu da herkes tarafından bilinmektedir. Bu yöresel lezzeti yerinde yemek ise kişilere daha da büyük keyif vermektedir.

Bu keyfi yerinde yaşama imkanı olmayanlar adına da online olarak internet sitesi üzerinden sipariş vermeleri mümkün olmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde ortaya aslında muhteşem bir tablo çıkmaktadır. Bu sayede herkese ulaşabilir olmanın keyfi de çok başka bir faktör olarak yıllardır bir firmayı ayakta tutabilmektedir. Üretim aşamasında başlanarak kadayıfların en ince ayrıntılarına kadar dikkat edilerek üretilmesi sağlanmalıdır.

Sürekli olarak yapılan kontroller neticesinde bayat üretim ürünlerin önüne geçilmektedir. Yapım aşaması da ilerleyen zamanlarda kişilere el alışkanlığı kazandırarak daha da kolay olmaktadır. Tel kadayıfın yeni bir şekil almış hali olarak da görülen bu dolma tatlı kategorisinde oldukça büyük bir paya sahip olmaktadır. Kış ya da yaz fark etmeden her dönemde tüketilen tatlı kategorisinde yer almaya devam etmektedir.

Yalnız yazın dondurma ile kışın da ceviz, fıstık ve kaymak ile bu lezzeti tamamlamak da kişilerin damak zevkine kalmış bir durumdur. Hal böyle olunca da kadayıf dolmasının bir kez alınan bir adresten devamlı olarak alınıyor olması son derece kaçınılmaz bir durum olacaktır. Bu bağlamda da firmaların kaliteden ödün vermemeleri ve gerekli görülen koşullarda üretim yapmaları gerekmektedir. Sahip olunan her bir üründe bu derece önem kazanmış ve aynı zamanda da değer bulmuş olacaktır.

Sunan: DoğuMark

Erzurum Kadayıf Dolması Tarifi

Erzurum Kadayıf Dolması Tarifi

Çok eski dönemlere kadar uzanan
Erzurum kadayıf dolmasının tarifini vermek her ustanın kullanmış olduğu püf
nokta ve ustalıklardan ibaret olmaktadır. Yapımı aşamasında en ince ayrıntılara
dahi dikkat edilmesi gerektiği kadar, kullanılan malzemenin de önemi oldukça
büyüktür. Satın alınan kadayıfların taze olması zaten büyük bir ön koşul
olmaktadır.

Aynı zamanda bir yarı mamul olan
kadayıf dolması hamurun yufka haline getirilip daha sonra da kesilmesi ile elde
edilmektedir. Bu kesim aşamasında da taze olan günlük üretimlerden yola çıkarak
hareket etmek gerekmektedir. Yediden yetmişe herkesin damak zevkine uyan bu
tatlı her ne kadar görünüş itibari ile ağır duruyor olsa da aslında tat olarak
o kadar da ağır değildir. Bunun nedeni ise yumurtadan ileri gelmektedir.

Tel tel olan kadayıfların arasına
eklenen cevizlerin de oranına dikkat etmek gerekmektedir. Kadayıfların sarım
aşamasında sıkı sıkı sarılmasına özen gösterilmelidir. Sarmaları sarmadan önce
şerbetin hazırlanması ve soğuması gerekmektedir. Çünkü tatlı şerbetinin soğuk,
tatlının ise sıcak olması gerekmektedir. Bu gibi detaylara dikkat edildiği
durumda tatlının tarifi adına uygulanamayacak bir durum söz konusu değildir. Soğumuş
olan şerbete kızarmış sıcak sarmalar atılarak yaklaşık olarak beş dakika
beklenilmelidir.

İçini iyice çekmesi adına birkaç
kez çevirerek şerbeti iyice çekmesini sağlamalıyız.  Bu aşamanın öncesinde ise yağda kızarma
oranını iyi ayarlamak gerekmektedir. Kadayıfların yanması durumunda tatlıdan da
yoğun yanık tadı gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda da tatlı her ne kadar
şerbetle buluşursa buluşsun tadında bir gariplik olacağı kaçınılmaz faktörler
arasında yer almaktadır. Kızgın yağda kızardıktan sonra soğuk şerbete atılan
sarmalar adeta altın sarısı parlak bir hal alacaklardır.

Sunum tabağına alınan sarmalar daha sonra
fıstık ya da cevizle süslenebilmektedir. Tercihe göre dondurma ya da kaymak da
eklenmesi mümkün olmaktadır. Bu gibi tüm alınır detaylar kişiden kişiye
değişmekte olup bir nevi tercih meselesi konumunda yer almaktadır. Satın alınan
kadayıf dolmaları damaklarda bırakmış olduğu lezzetlerde adından çokça söz
ettirmeye devam etmektedir. Uzun yıllar isminden söz ettiren bu lezzeti
tarifine bakarak denemekten ziyade yerinde keşfetmenin tadı çok daha ayrı
olacaktır.

Hazırlık zamanı 30 Dakika
Pişirme Süresi 10 Dakika
Ek süre 30 Dakika
Toplam Zaman 1 Saat 10 Dakika

Malzemeler

Şerbet İçin

 • 5 su bardağı su
 • 4 su bardağı şeker
 • 3-4 damla da limon suyu 

Dolma için;

 • 500 gr kadayıf
 • 3 su bardağı iri kırılmış ceviz

Üzerine eklenecek sos için ise;

 •  6 yumurta
 • Kızartma aşaması için de bol sıvı yağ gerekmektedir.

Talimatlar

  1. Şerbetin
   hazırlanış aşamasında limon suyu hariç su ve şeker bir tencereye ilave edilir.
  2. Ardından sarı bir kıvama
   kavuşuncaya kadar kaynaması sağlanır.
  3. Limon suyunu ise şerbetin altını
   kapatmaya yakın ilave ederek şerbetimizi böylelikle desteklemiş oluyoruz.
  4. Kadayıfları satın almadan önce
   muhakkak taze olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  5. Eğer ki kadayıflar bayat ise
   sarım aşamasında sürekli olarak kırılma yaşanacak ve bu durumda da sarım işlemi
   yapılamayacaktır.
  6. Özenle aldığınız tüm malzemeler
   ile ortaya harika sonuçlar çıkarmak bu neticede sizlerin de yararına olacaktır.
  7. Sarım aşamasında kullanılan
   cevizlerin miktarı ne çok fazla ne de çok az olmak zorundadır.
  8. Cevizler gereğinden fazla
   koyulursa sarım aşamasında kadayıfların arasından taşmış olacaktır.
  9. Az koyulduğu takdirde de Erzurum
   kadayıf dolması adına damaklarda eksik bir tat bırakmış olacaktır.
  10. Kadayıfların sarım aşaması
   sırasında geniş bir tencereye bolca yağ koyulup kızmasını beklemek
   gerekmektedir.
  11. Yağın kızgın olması kızartma
   aşamasında olması gereken ön koşullardan bir tanesidir.
  12. Bir kabın içerisine kırılan
   yumurtalar ise oldukça iyi çırpılmalıdır.
  13. Yumurtalar iyi çırpılmadığı
   müddetçe kadayıf üzerinde belirli pütürlerin oluşmasına neden olacak ve bu
   durumda kızartma işlemi esnasında fark edilerek duruma müdahale etmek çok güç
   olacaktır.

Beslenme bilgisi:

Sunan:

2

Porsiyon Boyutu:

2 Kişilik

Porsiyon Başına Değerler:: Kalori: 260 Toplam yağ: 38g Doymuş yağ: 30g Trans yağ: 22g Doymamış yağ: 18g Kolesterol: 66mg Sodyum: 2mg Karbonhidrat: 23g Net Karbonhidrat: 72g Lif: 03g Şeker: 11g Şeker Alkolleri: 55g Protein: 66g

Sunan: DoğuMark

Erzurum Kadayıf Dolması Nasıl Yapılır?

Erzurum Kadayıf Dolması Nasıl Yapılır?

Kadayıf dolması yapım aşamasında
bazı dikkat edilmesi gereken noktaları da beraberinde taşımaktadır. Kullanılan
malzemelerden tutunda yapım aşamasında uygulanması gereken her unsur bu
bağlamda büyük rol oynamaktadır. Her ne kadar Erzurum yöresine has olan bir
tatlı olsa da aslında tüm bölgelerde hali hazırda ulaşılabilir olmaya devam
etmektedir. Bu durumda elbette ki online satış üzerinden alınan siparişlerden
ileri gelmektedir.

Memleket kokusunu da bünyesinde
barındıran ve aynı zamanda da işini ustalıkla yapan ustaların ellerinden çıkan
sarmalara sahip olmak oldukça kolay olmaktadır. Erzurum şehri ziyaretçileri
adına da oldukça büyük paya sahip olan bu tatlı görünüşü ile de tabaklarda ayrı
bir hava bırakmaktadır.  Bu havanın
ardında damaklarda da unutulmaz bit tat bırakmaya yıllardır devam etmektedir. Özellikle
de davet sofralarının vazgeçilmezi olan kadayıf dolması büyük mutluluk kaynağı
olmaya da devam etmektedir. Rengi ile de sofraları taçlandırmaya birebir olarak
tüketilmeye devam etmektedir.

Çiğ olarak satın alınan sarmalar
adına konuşmak gerekirse tüketimden önce muhakkak şerbetin öncelikli olarak
hazırlanması gerekmektedir. Bunun ardından da kızgın yağda kızarması adına
büyük geniş bir tencerede yağın iyice kızması sağlanmalıdır. Aksi bir durumda
yağı kendisine çeken kadayıf hamur olarak yağdan ayrılacaktır. Hem de
damaklarda tatlı yerine yoğun bir yağ tadı bırakmaya devam edecektir. Şerbetin
soğuduğundan emin olduktan sonra sıcak sarmalar soğuk şerbete atılmalıdır. Kısa
süre sonra çıkartılarak altın sarısı parlaklığa ulaşması sağlanmalıdır.

Şerbetle buluşan kadayıf
dolmaları parlak bir görünüm kazanması ile de sofralara ayrı bir hava katmış
olacaktır. Bu nedenle de şerbetin kıvamı ve kadayıfın sarım aşamasındaki sıkılık
son derece önemli olmaktadır. Adeta iştahları kabartan bu yoğun lezzete
kavuşmak ise illaki yerinde keşfetmek ile değil de uzaktan çiğ olarak sipariş
verilerek de ulaşılabilir olmuştur. Bunun yanı sıra tüketim süreside piştikten
sonra göz ardı edilmemeli ve tatlı o muhteşem tadını kaybetmeden tüketimi
sağlanmalıdır. Bir diğer unsurda Selçuklu döneminden bugünlere uzanmayı başaran
kadayıf ile yapılan binlerce tatlı çeşidi yer alıyor olsa da sarılarak yapılan
tatlı görsel olarak da tadımcılara büyük şölen sunmaktadır.

Hazırlık zamanı 30 Dakika
Aktif Zaman 1 Saat
Ek süre 10 Dakika
Toplam Zaman 1 Saat 40 Dakika
Zorluk Kolay
Tahmini Maliyet ₺ 50

Malzemeler

 • 5 su bardağı su
 • 4 su bardağı şeker
 • 3-4 damla da limon suyu 
 • 500 gr kadayıf
 • 3 su bardağı iri kırılmış ceviz
 •  6 yumurta
 • Kızartma aşaması için de bol sıvı yağ gerekmektedir.

Araçlar

 • Tencere
 • Ocak
 • Kaşık ve çatal
 • Çırpma Kabı

Talimatlar

  1. Şerbetin hazırlanış aşamasında
   limon suyu hariç su ve şeker bir tencereye ilave edilir. Erzurum Kadayıf Dolması Şerbet Hazırlama
  2. Ardından sarı bir kıvama
   kavuşuncaya kadar kaynaması sağlanır. Erzurum Kadayıf Dolması Şerbet Hazırlama 2
  3. Limon suyunu ise şerbetin altını
   kapatmaya yakın ilave ederek şerbetimizi böylelikle desteklemiş oluyoruz. Erzurum Kadayıf Dolması Şerbet Limon
  4. Kadayıfları satın almadan önce
   muhakkak taze olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Erzurum Kadayıf Dolması Taze Kadayıf
  5. Eğer ki kadayıflar bayat ise
   sarım aşamasında sürekli olarak kırılma yaşanacak ve bu durumda da sarım işlemi
   yapılamayacaktır. Erzurum Kadayıf Dolması Sarma
  6. Özenle aldığınız tüm malzemeler
   ile ortaya harika sonuçlar çıkarmak bu neticede sizlerin de yararına olacaktır. Erzurum Kadayıf Dolması Sarma 2
  7. Sarım aşamasında kullanılan
   cevizlerin miktarı ne çok fazla ne de çok az olmak zorundadır. Erzurum Kadayıf Dolması Ceviz
  8. Cevizler gereğinden fazla
   koyulursa sarım aşamasında kadayıfların arasından taşmış olacaktır. Erzurum Kadayıf Dolması Ceviz 2
  9. Az koyulduğu takdirde de Erzurum
   kadayıf dolması adına damaklarda eksik bir tat bırakmış olacaktır. Erzurum Kadayıf Dolması Ceviz 3
  10. Kadayıfların sarım aşaması
   sırasında geniş bir tencereye bolca yağ koyulup kızmasını beklemek
   gerekmektedir. Erzurum Kadayıf Dolması Yağ
  11. Yağın kızgın olması kızartma
   aşamasında olması gereken ön koşullardan bir tanesidir. Erzurum Kadayıf Dolması Sıvı Yağ
  12. Bir kabın içerisine kırılan
   yumurtalar ise oldukça iyi çırpılmalıdır. Erzurum Kadayıf Dolması Yumurta
  13. Yumurtalar iyi çırpılmadığı
   müddetçe kadayıf üzerinde belirli pütürlerin oluşmasına neden olacak ve bu
   durumda kızartma işlemi esnasında fark edilerek duruma müdahale etmek çok güç
   olacaktır. Erzurum Kadayıf Dolması Kızartma

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

WhatsApp WhatsApp Destek