Doğal Hindi ana vatanı ABD’dir. Tavuk grubunda olan bu hayvan, yabani iken evcilleştirilen ve Amerika’dan dünyanın neredeyse her yerine yayılmıştır. Yeşil, parlak esmer tüyleri olan, çıplak başlı, dik ibikli, kuyruğunda tam on sekiz telek ( kuşların gövde, kanat ve kuyruklarında bulunan, örtü, uçma ve kuyruk telekleri olarak üçe ayrılan, türlü renklerde ve kalın eksenli tüy ) bulunan, kümes hayvanlarının en büyüğü ve eti oldukça değerli bir hayvandır.

Şu an 31 müşterimiz bu kategoriyi inceliyor…

 

DAHA FAZLA OKU...

 

Doğal Hindi
Doğal Hindi

İçinde bulunduğumuz yüzyıl da tüm Dünya’da olduğu gibi yine ülkemizde de doğal ürünlere olan ilgi artmıştır. Hemen her şehrimizde çeşitli satış noktalarında, marketlerde, semt pazarlarında, doğal ve katkısız gıda stantları bulunmaktadır. Artık insanlar kaliteli sağlıklı bir yaşam için doğal besin kullanma noktasında her geçen gün artarak bilinçlenmektedir. Bu noktada yeni girişimciler ve tabi ki hali hazırdaki besiciler de bu noktada çeşitli atılımlar yapmışlardır. Doğal besi çiftliklerinde yetiştirilen tamamen çiftlik içinde doğal beslenerek büyütülen hindiler de son dönemde besicilerin gözdesi olmuş durumdadır.

Doğal Hindi Yetiştiriciliği

Doğal Hindi Yetiştiriciliği
Doğal Hindi Yetiştiriciliği

Tamamen kümes ortamında doğal yollarla döllenmiş kimyasal bileşenlerden uzak ortamlarda korunan yumurtalardan elde edilen hindidir. Doğal hindi yetiştirmek diğer kümes hayvanlarına nazaran daha zor ve meşakkatli bir iştir. Yetiştirmeyi düşünen besiciler, daha önce tavuk ve benzeri kümes hayvanları beslemiş olsalar bile, hatta büyükbaş hayvancılık yapanlar için dahi hindi yetiştirmek biraz daha hassasiyet gerektiren bir iştir. Hindiler diğer besi hayvanlarına nazaran çok daha hassas olmalarından dolayı çok çabuk hastalanıp ölebilirler. Bu hassasiyet bile işinizin ne kadar zor olduğunu gösterebilmektedir.

En başta yetiştiricinin bolca vakti olması gerekmektedir. Hindi yetiştirmek tavuk yetiştirmekten daha zahmetlidir. Tavuk civcivleri ve hindi civcivleri asla bir araya getirilmemelidir. Aksi takdirde tavuklarda çok sık görülen ve onları çok etkileyen “karabaş hastalığı” denilen hastalık bulaşabilir. Ayrıca tavuk civcivleri hindi civcivlerin den daha çabuk büyürler. Bu durum da ters bir sonuca yol açabilir. Hindi civcivleri tehlikeye girebilir. Ancak bir süre sonra hindiler büyüme farkını kapatıp tavuk civcivlerini geçerler. Bu kez de tavuklar için yeni bir tehlike oluşur. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle tavuk civcivi ve hindi civcivinin ayrı alanlarda yetiştirilmesi gerekmektedir.

Çiftlik bahçesinde çitlerle ayrılmış bir bölüm, yaklaşık 10 yetişkin hindi için 40 metre karelik bir alan yeterlidir. Böylece kendi alanlarında hastalık ve stresten uzak mutlu büyüyen doğal hindiler yetiştirebilirsiniz.

Doğal hindi eti yeterince yağlı ama kesinlikle düşük kalorili, lezzetli, sağlıklı, doyurucu bir besindir. Ayrıca ekonomik oluşuyla da her zaman çokta mutfaklarımızda yerini almış durumdadır.

Yetiştiriciler hindilerinin kanatları altındaki tüyleri kaldırıp derisini kontrol ederek, hindinin yeterli olgun ve besili hale gelip gelmediğini kontrol edebilirler. Eğer deri sarı ise hindi yeterince yağlı ve besili anlamındadır.

Doğal Hindi Eti

Doğal Hindi Eti
Doğal Hindi Eti

Doğal hindi eti tavuk etine nazaran daha yağlı ve lezzetli olması, kırmızı ete göre de kalori oranı düşük olması ve tabi ki fiyat olarak ta bütçeyi yormaması sebebi ile son dönemin gözde besinidir. Evet, hindi eti tüketimi her geçen yıl bir önceki yıla göre daha da artış göstermektedir. Bunun başlıca nedeni kırmızı ete göre daha ekonomik ve tavuk tercih etmeyenler içinde farklı bir alternatif olmasıdır.  Hindi eti sadece mutfaklarımızda akşam yemeklerimiz için başköşeye oturmakla kalmamış, kahvaltı sofralarımızda da yerini almıştır. Hindi etinden yapılan salam, sucuk, kavurma, sosis ve benzeri besinlerde yine her geçen yıl satış grafiklerinde artış göstermektedir.

Hindi, kendisi gibi kanatlı kümes hayvanları ile kıyaslandığında besin ve lezzet bakımından birkaç basamak üsttedir. Eti, diğer kümes hayvanlarına nazaran daha ucuza mal edilir. Yetiştirme bakımından da yine çok kolay yetiştirilen bir hayvandır. 1.5 – 2 aylıkken meraya salınabilir. Her türlü bitkiyi tüketebilir. Hindi, et bakımından da en bereketli kanatlı türüdür. Olgun bir hindi, oldukça kalabalık bir aileyi doyurabilme özelliğine sahiptir. Hindi, gerek doyuruculuğu, gerek ekonomik oluşu, gerekse kolesterol bakımından kırmızı ete olan oranla düşük olması sebebi ile kırmızı ete karşı en büyük alternatif olarak mutfaklarımıza girmiştir.

Doğal hindi etinin makbul olanı dişi hindi etidir. Ayrıca hindi etinin olabildiğince yağlı olması da etin yumuşak olmasını sağlar. Hindi alırken diğer bir dikkat etmeniz gereken husus hindi etinin derisinin sarı renkte olmasıdır.

Doğal Hindi Etinin Faydaları

Doğal Hindi Etinin Faydaları
Doğal Hindi Etinin Faydaları

Hindi etinin faydalarını okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.

 • Kırmızı et ile karşılaştırıldığında, hindi eti kırmızı ete göre daha az kolesterol içerir.
 • Vitaminler ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. B1, B2, B3 vitaminleri içerir.
 • Hindi tam bir kalp dostudur. Protein diyetlerinde ve hayvansal yağları azaltmayı hedefleyen bir beslenme planında en büyük yardımcınızdır.
 • Hindi et oldukça yüksek protein oranı sayesinde açlık hormonu düzeyini düşürür.
 • Yeme isteğinizi bastırmanıza yardımcı olur.
 • Vücudumuzda mutluluk hormonu olan “serotonin” yapımında kullanılan “tryptophan” maddesi ne ihtiyaç vardır. Hindi etinde “tryptophan” maddesi oldukça fazladır ve mutluluk veren besinler arasında yer alır.
 • Hindinin antioksidan özelliği vardır, serbest radikallerin hasarını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.
 • Hindi eti çok güçlü bir selenyum kaynağıdır ve 85 gramı günlük selenyum ihtiyacınızın %27’sini karşılamaya yeterlidir.
 • Hindi etinde bol miktarda bulunan çinko, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaraların iyileşmesini sağlar. Vücudun yağ, protein ve karbonhidratları sindirmesi için son derece önemli bir mineraldir.

DİKKAT:

Tanıtımı yapılan tüm ürünler ilaç veya ilaç yerine geçen tıbbi ürünler değildir. Bahsi geçen ürünler günlük tüketime uygun, tüketilmesi doktorlar ve tıbbi uzmanlar tarafından da önerilen bitkisel ve hayvansal gıda ürünleridir. Bahsedilen veya adı geçen hastalıklar için mutlaka tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Doğal Hindi Çeşitleri

Doğal Hindi Çeşitleri
Doğal Hindi Çeşitleri

 • Geniş Göğüslü Beyaz Hindi

Geniş göğüslü beyaz hindi, olabilecek en kısa sürede yeterli olgunluğa ulaşıp et verebilecek duruma gelmektedir. Modern bir türdür, hindi yetiştiriciliği için ideal bir türdür. Ancak çabuk hastalanırlar. Ortalama 14-19 kg arasında olabilirler. Tüyleri ise sade, beyaz ve altın tonları arasında olabilir.  Bu türün beyazları oldukça ilgi görmüş fakat kahverengi tonlarında olanlar yeterince ilgi görememiş ve tercih edilmemişlerdir. Bu nedenle bu türler, zaman içinde sadece beyaz olarak devam etmiştir.

 • Amerikan Bronz Hindi

Amerikan bronz hindi, yabani hindi görünümüne sahip bir görüntüsü olmakla beraber çok daha büyük bir görünüme sahiptir. Amerikan bronz hindileri 14 kg ağırlığına kadar çıkabilir. Büyüklüğü sebebiyle yüksek ihtimalle hiç bir fırına sığmayabilir. Büyük beyaz kanatları vardır. Gerdanında ve başlarında kırmızımsı renkler mevcut olup, muhteşem bir renk paleti oluşturur.

 • Beyaz Hollanda Hindisi

İsminden de anlaşılacağı üzere Beyaz Hollanda hindileri, birkaç noktası dışında vücudunun büyük bir kısmı beyazdır. Buna ek olarak gerdanları kafaları ile birleşik gibi görünür. Keza bu kısımlar oldukça koyu bir kırmızı renkle kaplıdır.

 • Kara Hindi

Kara hindi de isminden anlaşılacağı üzere neredeyse vücudunun yüzde doksan dokuzluk bir kısmı siyahtır. Metal ve parlak tüyleri vardır. Neredeyse metal görüntü ona bir nevi yeşilimsi bir görüntü verir. Bunun için genellikle herkes tarafından çok fazla bilinen Kuzey Amerika hindisi ile karıştırılabilir. Dolayısıyla en fazla benzerlik gösteren türdür.

 • Bourbon Kızıl Hindisi

Oldukça çılgın bir ren karışımına sahip olan Bourbon kızıl hindinin vücudu, kuyruğunda ve kanatlarına oldukça dikkat çeken parlak, beyaz tüylü ve sütlü kahve bir renge sahiptir. Büyük bir gaga ve büyük bir kafaya sahiptir. Gerdanı ve boynu koyu kızıl renktedir. Bu noktaları oldukça kabarık ve büyük olan gövdesinin geri kalan kısmı ile orantılı değildir.

 • Beltsville Küçük Beyaz Hindi

Beltsville küçük beyaz hindi 17 kiloya kadar ulaşabilir. Oldukça güçlü bağışıklık sistemleri en bariz özellikleri olup, çok sağlıklı tanınan bir hindi türüdür. En büyük tüketim oranına sahip olmaları da bu özelliklerinden kaynaklıdır. Ek olarak üreme konusunda da en verimli türdür. Ortalama bir mevsimde 158 yumurtaya kadar çıkabilir,  hemen hemen bu yumurtaların %70 gibi bir oranı başarıyla sonuçlanır.

 • Dev Bronz Hindi

Adında anlayacağınız üzere devasa bir boyuta sahip olan bu hindi, oldukça büyük ve ihtişamlı bir görüntüye sahiptir. Dev bronz ortalama 19 kg ‘a kadar çıkabilir. Vücudunun çoğunluğu kahverengi tüylerle kaplıdır. Oldukça büyük ve pervane benzeri bir kuyruğa sahiptir. Boyun kısmının üst bölümü mor renktedir. Tüylerinin kenarları ise grimsi bir tondadır.

 • Royal Palm Hindisi

Royal Palm’ın vücudu genellikle beyaz ve siyah renklerin karışımından oluşan gri tüylerle kaplıdır. Mavi renge çalan kafaları ve kırmızı bir gerdanı vardır.

Doğal Hindi Eti Besin ve Kalori Değerleri

Doğal Hindi Eti Besin ve Kalori Değerleri
Doğal Hindi Eti Besin ve Kalori Değerleri

 • Porsiyon Miktarı: 100 g
 • Kalori (kcal) 188
 • Toplam yağ 7 g
 • Doymuş Yağ 2,2 g
 • Çoklu Doymamış Yağ 2,1 g
 • Tekli Doymamış Yağ 2,6 g
 • Trans yağ 0,1 g
 • Kolesterol 109 mg
 • Sodyum 103 mg
 • Potasyum 239 mg
 • Karbonhidrat 0,1 g
 • Diyet Lifi 0 g
 • Şeker 0 g
 • Protein 29 g
 • A Vitamini 39 IU   C Vitamini       0 mg
 • Kalsiyum 14 mg  Demir  1,1 mg
 • D Vitamini 15 IU   B6 Vitamini     0,6 mg
 • Potasyum 239 mg
 • Karbonhidrat 0,1 g
 • Diyet Lifi 0 g
 • Şeker 0 g
 • Protein 29 g

Doğal Hindi Markaları, Fiyatları, Satış

Doğal Hindi Markaları Fiyatları Satış
Doğal Hindi Markaları Fiyatları Satış

Ülkemizde kırmızı et ve beyaz et ürünleri imal eden markaların hemen hemen tamamında hindi üretimi mevcuttur. Hindiden yapılan yüzlerce çeşit besin maddesi bizlere ulaşmaktadır. Özellikle yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan hindi, yılın son haftası oldukça ilgi görmektedir. Hindinin büyüklüğünden tutunda marketlerin düzenledikleri kampanyalara kadar ortalama 250 ile 350 tl fiyat aralıklarında satılmaktadır. Ayrıca ülkemizde, tıpkı kurban bayramında olduğu gibi, besiciler hindilerini satmak için büyük şehirlere gelip pazar açmaktadırlar. Bu pazarlarda da hindiler yine 250 – 400 tl fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır.

Yılbaşı Hindisi Tarifi

Yılbaşı Hindisi Tarifi
Yılbaşı Hindisi Tarifi

Malzemeler

 • 1 bütün hindi orta boy olsun (4-4,5 kg.)
 • Dört yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 1 çay kaşığı hardal
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • İçi için:1 dal biberiye
 • 1 adet defne yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı tane karabiber

Kestane Pilavı için Malzemeler

 • 2 su bardağı baldo pirinç
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 2 yemek kaşığı Antep fıstığı
 • 2 yemek kaşığı kuş üzümü (ılık suda bekletilmiş)
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1/4 çay kaşığı yenibahar
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 3 su bardağı sıcak et suyu (tavuk suyu)
 • 1 su bardağı haşlanmış kestane

Püf Noktası

İç kısmını temizleyip tütsüledikten sonra bol suda yıkadığımız bütün hindiyi iyice kurulayarak sosa bulayalım. Hindiyi pişirme poşeti içinde pişirmeyecekseniz fırın tepsisine bir miktar sıcak su koyalım ve hindinin üzerini yağlı kağıt ya da alüminyum folyo ile kaplamayı unutmayalım. İki saatin sonunda hindinin üzerini açıp, pişirme işlemini en az 30 dakika daha sürdürelim.

Pişirme Önerisi

Sosa buladığımız ve piştikten sonra düzgün bir hal alması için bacak kısımlarını bağladığımız hindiyi büyük boy pişirme torbasında daha kısa sürede pişirebiliriz. Kestaneli pilavın tane tane olması için kavrulan pirinçlere 1 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu ve 1 çay kaşığı toz şeker ekleyebiliriz. Suyunu çeken ve dinlenen kestaneli pilavı, incecik kıyılmış dereotuyla harmanladıktan sonra da servis edebilirsiniz. Arzuya göre kuzu ciğeriyle de pişirebileceğiniz kestaneli iç pilavı, bütün hindinin içinde pişirmeye devam edecekseniz hafif diri bir halde bıraktıktan sonra doldurun. Kabuk kısımlarını çizdiğiniz kestaneleri fırında ya da köz tavasında kısa sürede pişirebilir arzuya göre kaynar suda haşladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 • Temizlenmiş olarak satın aldığınız bütün hindiyi bol suda yıkadıktan sonra üzerini kağıt havlu yardımıyla kurulayın.
 • Küçük bir kasede zeytinyağı, bal, domates salçası, taze sıkılmış limon suyu, hardal ve tuzu karıştırın.
 • Hazırladığınız sosu, bir fırça yardımıyla hindinin her tarafına eşit miktarda sürün. Hindinin iç kısmına biberiye, tane karabiber ve defne yaprağını yerleştirin.
 • Hafif bir şekilde unlanmış büyük boy pişirme poşeti ya da fırın tepsisine aldığınız hindiyi, önceden ısıtılmış 170 derece fırında 2,5 saat kadar pişirin.
 • Kestaneli iç pilavı hazırlamak için; kuru soğanları küçük parçalar halinde yemeklik doğrayın.
 • Tereyağı ve zeytin yağını geniş tabanlı bir pilav tenceresinde kızdırın. Yemeklik doğradığınız kuru soğanları, kısık ateşte hafif bir şekilde soteledikten sonra dirilikleri gidene kadar pişirin.
 • Dolmalık çam fıstıklarını ekledikten sonra hafif bir renk alana kadar soğanlarla birlikte kavurun. Duru suyu çıkana kadar yıkadığınız baldo pirinci pilav tenceresine aktarın.
 • Bol suda beklettikten sonra yıkadığınız kuş üzümlerini, karabiber, tarçın, yenibahar ve tuzu katın. Sıcak et suyu ve küçük parçalara ayırdığınız haşlanmış kestaneleri ilave ettiğiniz pilavı, kısık ateşte ve kapağını kapattığınız tencerede suyunu çekene kadar pişirin.
 • Suyunu çeken kestaneli pilavın üzerine kağıt havlu ya da pamuklu bir mutfak bezi kapatıp demlenmesi için bekletin.
 • Fırından çıkan nar gibi kızarmış hindiyi, porsiyona aldıktan sonra kestaneli iç pilavla birlikte sıcak olarak servis edin. Yılbaşı sofrası ya da davet yemeklerinde sevdiklerinizle paylaşın.
 • Fırından çıkardığınız bütün hindiyi parçalara ayırın. Pişme esnasında ortaya çıkan soslu suyu hindinin üzerine gezdirdikten sonra kestaneli iç pilavla birlikte sıcak olarak servis edin.

 300,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 300,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
WhatsApp WhatsApp Destek