Çeçil Peyniri; doğu anadolu bölgesine ait özellikle Erzurum yöresinde yapılan bir peynir türüdür. Yağı alınmış sütten yapılan bu peynir iplik şeklinde olmasından dolayı tel peynir adı ile de anılmaktadır.

DAHA FAZLA OKU...

 

Çeçil Peyniri
Çeçil Peyniri

Kalori

Çeçil Peyniri Kalori
Çeçil Peyniri Kalori

100 gram çeçil peynirinde 320 kcal kalori bulunurken 1 Kg olan bu peynirde 3200 kcal kalori bulunmaktadır. Ayrıca 100 Gr üründe 1.0 g karbonhidrat, 24.0 g yağ, 0.0 IU a vitamini, 0.0 mg Potasyum, 0.0 mg Kalsiyum, 0.0 mg demir bulunmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Çeçil Peyniri Nasıl Yapılır
Çeçil Peyniri Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • 4 Litre Doğal / Organik / Katkısız Süt
 • %1.5 oranında termofilik kültür
 • Doğal peynir mayası

Kullanacağımız tencerenin dibinin yanmamasına dikkat ederek sütümüzü 30 dereceye kadar ısıtmalıyız. Yeterli ısıya ulaşan sütün içine termofilik kültür eklenerek süt yoğunlaşmaya bırakılır. Yaklaşık 10-18 saat boyunca bekletilir. Daha sonra kaynağı alınır. Bu işlem soğuk bir ortamda yapılır. Yoğunlaşan süte maya eklenerek 15 dakika katılaşması beklenir. Tencere tekrar ocağın üzerine alınarak 45 dakika boyunca ısıtılır. Süt sıcaklığı 60 dereceye ulaşmalıdır. Sürekli karıştırılarak teleme oluşması beklenir. Oluşan teleme karıştırma esnasında kepçeye dolanır. Kepçeye dolanan teleme yoğurma kabına alınarak yoğrulur. Bu sırada sıcaklık 60 derecenin altına düşmemelidir. Düşerse süt yeniden ısıtılmalıdır. Yoğurma sırasında peynir çekilip uzatılarak katlanır ve tel tel olması sağlanır.

Fiyatı

Çeçil Peyniri Fiyatı
Çeçil Peyniri Fiyatı

Fyatlar gramaja, kalite ve markalara göre değişim göstermektedir. 2019 yılı için 20-40 ₺ arasında fiyatlandırılmaktadır.

Nerenin?

Çeçil Peyniri Nerenin
Çeçil Peyniri Nerenin

Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan illerinde yağsız sütten yapılan kar beyaz iplik şeklinde Doğu Anadoluya mal olmuş ismini şeklinden alan bir peynir türüdür.

Küflü

Çeçil Peyniri Küflü
Çeçil Peyniri Küflü

Mevcut peynir özel kaplarda, özel koşullarda ve özel şartlarda ortalama 6 ay kadar bekletilerek doğal yollarla küflemektedir. Peynirin küflenme aşamasında veya küflenmesi için herhangi bir kimyasal katkı ve koruyucu madde kullanılmamaktadır. Bu peynir türü özellikle Erzurum yöresinde üretilir ve hemen hemen ülkemizin tüm bölgelerinde severek tüketilir. İçerdiği küf sayesinde özellikle bağışıklık sistemi için hayati önem taşır. Doğal vitamin, mineral ve antibiyotik içermesi kemik sağlığı ve gelişimini sürekli destekler. Romatizmal hastalıklar ve çeşitli mikroplara karşı doğal koruma sağlar.

Protein

Çeçil Peyniri Protein
Çeçil Peyniri Protein

100 gram olan çeçil peynirinde 25.0 g protein bulunmaktadır.

Ne Yapılır?

Çeçil Peyniri İle Ne Yapılır
Çeçil Peyniri İle Ne Yapılır

Bu peynir türü ile

 • Pide
 • Börek
 • Omlet
 • Kuymak ( Mıhlama )
 • Sigara Böreği
 • Poğaça
 • Makarna
 • Tost

tercihinize göre benzeri birçok yemek veya atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

Önerilen Ürün
 35,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 38,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 38,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 40,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 43,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
Önerilen Ürün
 45,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 46,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 62,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 68,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 73,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 84,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
 84,00 KDV Dahil + Kargo Ücretsiz
WhatsApp WhatsApp Destek