Erzurum Fasulyesi; doğal ortamlarda, doğal şartlar ve koşullarla hiçbir kimyasal madde kullanılmadan tamamen geleneksel yöntemlerle yetiştirilen dermason ve şeker fasulyelerdir. Erken pişmesi, kabuk atması ve yapı itibari ile çokça tercih edilen fasulyeler arasındadır.

DAHA FAZLA OKU...

 

Erzurum Fasulyesi
Erzurum Fasulyesi

Erzurum İspir Fasulyesi

Erzurum İspir Fasulyesi
Erzurum İspir Fasulyesi

İspir Fasulyesi dünyaca tanınmış bir üne sahiptir. Coğrafi yapı ve toprak kültürü bu fasulyeyi çok özel kılan nedenlerdendir. 300-500 ton arasında yıllık üretimi yapılan bu fasulye kandaki şeker oranını düzenleme ve yüksek lif oranına sahip olması nedeni ile talep oranı yüksektir.

Erzurum Hınıs Fasulyesi

Erzurum Hınıs Fasulyesi
Erzurum Hınıs Fasulyesi

Hınıs Fasulyesi İspir Fasulyesi ile benzerlikler göstermekle beraber sıfıra yakın gaz oranı ile öne çıkmaktadır. Midede hazımsızlık ve şişkinliğe neden olmaz. Haziran ayı başlarında ekimi yapılan bu ürün Ekim ayı başlarında hasat edilmektedir.

Fiyatı

Erzurum Fasulyesi Fiyatı
Erzurum Fasulyesi Fiyatı

Fiyatlar tüm mahsüller’de olduğu gibi kalite ve bölgelere göre değişim göstermektedir. 2020 yılı için fiyatlar kilogram başına 35-50 TL arasında değişim göstermektedir. İspir fasulyesi Hınıs fasulyesine göre 15-20 TL daha fazla fiyata sahiptir.

Şeker Fasulyesi

Erzurum Şeker Fasulyesi
Erzurum Şeker Fasulyesi

İspir ve Hınıs haricinde diğer ilçeler ve köylerde de yetiştirilen şeker fasulye yuvarlak yapısı ile öne çıkmaktadır. Mükemmel lezzete ve aromaya sahip bu fasulye daha çok şişmesi ve çabuk pişmesi ile de ünlüdür.

Nasıl Pişirilir?

Erzurum Fasulyesi Nasıl Pişirilir
Erzurum Fasulyesi Nasıl Pişirilir

Tüm bakliyatlar aslında zor pişen mahsuller olsa da bu yörenin tüm fasulyeleri kısa sürede pişer. Geceden veya bir gün önceden ıslatmanıza gerek bile kalmaz. Düdüklü tencerede pişirebileceğiniz gibi normal tencerelerde de pişirebilirsiniz. Ayrıca tereyağı, kırmızı et, sucuk, pastırma, domates, yeşil biber kullanımınız lezzeti oldukça artıracaktır.

Nereden Alınır?

Erzurum Fasulyesi Nereden Alınır
Erzurum Fasulyesi Nereden Alınır

Her üründe olduğu gibi bu özel ürünü de kendi yöresinden almak gerekir. Çoğu insanımız mesafe uzaklığı ve benzeri nedenler ile hakiki yöresel ürünlere ulaşamamaktadır. Özellikle büyük şehirlerde kendi adı ile satılsa bile gerçekte farklı ürünler sunulmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı kaynağı bilinen, kendini kanıtlamış satıcılardan alınmalıdır.

Satın Al

Erzurum Fasulyesi Satın Al
Erzurum Fasulyesi Satın Al

Online mağazamızda hakiki Erzurum Fasulyesi 1-3-5-10 kg’lik paketler hainde siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

WhatsApp WhatsApp Destek