Organik ürünler; tüketmekte olduğumuz tüm gıda ürünlerinin tohumdan hasada, üretim ve imalattan paketlenmeye kadar tüm süreçlerin denetim ve kontrol altında tutularak belirli sertifika ve belgelerle üretilmiş olmasıdır. Özünde diğer doğal, katkısız, köy ve yöresel ürünlerimizin içerikleriyle aynı olup hiçbir kimyasal katkı veya koruyucu madde içermemesidir. Ayrıca bu ürünlerimizin diğer ürün gruplarımızdan farkı içeriğinde herhangi bir yabancı kimyasal madde barındırmadığına dair yurt içi ve yurt dışı çeşitli bağımsız sertifikasyon, belgeleme kurum ve kuruluşları tarafından denetlenerek belgelenmesidir. Tüketilen veya tüketilmeye aday sertifikalı bu ürünler bazı müşterilerimizin gıda alışverişi tercihleri arasında yer almaktadır.

DAHA FAZLA OKU...

 

organik ürünler
organik ürünler

Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onay almış denetleme, sertifika ve belgeleme işlemleri yürüten bir çok firma olduğu gibi, bu firmalar üreticileri çeşitli zaman aralıklarıyla ziyaret ederek çeşitli anket ve formlar düzenleyerek bilgilendirme yapmaktadırlar. Yine üretim sezonları başladığı anda yılda en az 2 kez denetleme yaparak olumsuz herhangi bir durum karşısında ürünlerden veya topraktan numuneler almak kaydıyla çeşitli analizlere tabi tutarlar. Ülkemizde ve dünyada hizmet veren başlıca firmalar şunlardır.

  • ECOCERT IMO Denetim ve Belgelendirme Ltd.Şti ( Fransa merkezli bu firma dünyaca tanınan ve güvenilen bir firma olup sertifika alabilmek için ürünlerin tam anlamıyla organik ve ekolojik standartlara uyması gerekmektedir. 2019 yılı itibarı ile dünyada sadece 15.000 adet üründe Ecocert sertifikası bulunmaktadır.
  • ETKO Ekolojik Tarım Kontrol ve Organizasyon Şirketi ( 1996 yılında İzmir’de kurulan bu yerli ve öncü firma, yurt dışında da bir çok ülkeye hizmet vermektedir. )
  • ORSER Kontrol ve Sertifikasyon Ltd.Şti ( 2008 yılında kurulan bir diğer yerli firmamız tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerinde öne çıkmaktadır. )
  • ANADOLU Ekolojik Ürünler Kontrol ve Sertifikasyon Ltd.Şti ( Organik tarım, organik bitkisel üretim, organik hayvansal üretim, doğadan toplanan ürünler, organik arıcılık, organik ürün işleme ve paketleme alanlarında öne çıkan firmalarımızdan biridir. )
  • TURKGAP Tarım Uygulamaları Kontrol ve Sertifikasyon Hizmeti Ltd.Şti ( Mersin merkezli bu yerel firmamız organik tarım ve iyi tarım uygulamaları alanlarında öne çıkan kuruluşlarımızdan biridir. )

Satışı

Organik Ürünler Satışı
Organik Ürünler Satışı

Bu özel ürünleri satmak her şeyden önce vicdani ve insani yönden büyük bir sorumluluktur. Satın al dediğimiz her üründe insanımızı kandırmadan, gerçek ve hakiki ürünü sunmak en temel dürüstlük vazifemizdir. Ülkemizde organik ürün satışı yapan fiziksel ve online bir çok mağaza bulunmaktadır. Son yıllarda gıda tüketimindeki olumlu bilinçlenme, sağlıklı ve doğal beslenme alışkanlarının artması bu ürünlere olan talebi de ciddi oranda artırmıştır. Tercihlerinizi bu ürünlerden yana yaparken serfikasyon ve belgeme durumlarını mutlaka kontrol etmeniz, sorgulamanız gerekmektedir. Online mağazamızda satışını yaptığımız bu gruptaki her ürünün kendi sayfasında sertifika ve belgelerine ulaşabilirsiniz.

Pazarı

Organik Ürünler Pazarı
Organik Ürünler Pazarı

Bahsi geçen ürünler maalesef ülkemizde doğal, katkısız veya yöresel köy ürünleri ile birbirine karıştırılmış, herhangi bir belgeye sahip olmadan ağız alışkanlığı gibi  tarladan, bahçeden alınmış veya koparılmış ise adı organiktir bakış açısıyla organik yazısı veya etiketi ile satan yerler çok fazladır. Ülkemizin değerli miraslarından biri olan sokak pazarlarında bu ürünlerin gerçek pazarı olmakla beraber kurulan çoğu pazarda bu görüntü maalesef yine aynıdır. Hemen hemen her yeni gün kurulan yeni internet siteleri (istisnalar hariç) çok farklı görüntüler vermemekle beraber, yine çoğu market ve manavlarda aynı durumlarla karşılaşmaktayız. Tekrar etmekte fayda gördüğümüz konu olan bir ününe bu özel adı verebilmek için ”Organik Ürünler Nedir? Nasıl Olmalıdır ?” sorusu ile üretim ve imalat aşamalarından paketlenmeye kadar her aşamasının denetimli ve kontrollü olması ile birlikte yetkili kurum ve kuruluşlardan belgelendirilmiş olmasıdır cevabını verebilmemiz gerekmektedir.

WhatsApp WhatsApp Destek